تجهیزات-اتاق-سرور

تجهیزات اتاق سرور استاندارد


تجهیزات اتاق سرور باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد. یکی دیگر از خدمات تخصصی شرکت تک دیتا طراحی، اجرا، نصب ، راه‌اندازی و ساخت اتاق سرور می‌باشد.

اتاق سرور از جهات مختلفی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت شبکه محسوب می‌شود و می‌توان آن را به “مرکز اصلی شبکه” تشبیه کرد که باید از تجهیزات استاندارد در آن استفاده شود. اتاق سرور در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه بوده و تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه و تجهیزات اتاق سرور شامل سرورها، سوییچ‌ها، روترها و غیره در این محل قرار می‌گیرند. تجهیزات اتاق سرور استاندارد باید به گونه ای طراحی و نصب و اجرا گردد که حداقل ها و الزامات یکی از استانداردهای روز جهان را پوشش دهد.

برای طراحی و ساخت اتاق سرور نیازمند تجهیزاتی هستیم که در این مطلب به اختصار به اهم آن ها اشاره شده است. از این چک لیست استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا از منابع مهم شبکه، بویژه در هنگام قطع برق، آتش سوزی، سیل و دیگر شرایط بحرانی محافظت کنید. برای مشاهده مقالات بیشتر در این خصوص نیز می توانید به وب سایت شرکت TEKDATA مراجعه نمایید. باید تمامی آینده‌نگری‌ها و نیاز‌سنجی‌های یک اتاق سرور استاندارد به درستی صورت گیرد چرا که در بسیاری از مواقع امکان تغییرات اساسی در این بخش پس از اجرای پروژه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سازمان ها و شرکت ها بر حسب نوع کار، تعداد پرسنل و مراجعه کننده، بزرگی مجموعه و میزان ارائه خدمات الکترونیکی از چندین سرور استفاده می کنند. سرورها در رک‌های مخصوص نصب گردیده و پس از ایجاد اتصالات لازم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اطلاعات بسیاری در این سرورها قرار دارد که علاوه بر نگهداری به امنیت نیز احتیاج دارد. برای سهولت و سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط مناسب دمایی سرورها،جلوگیری از ورود و نفوذ افراد سودجو و موارد دیگر باید اتاق اختصاصی با نام اتاق سرور برای آن در نظر گرفته شود.

server room

طراحی و راه‌ اندازی اتاق سرور یا ساخت اتاق سرور کارآمد و موثر، برای شرکت‌ها و کسب و کارهای مدرن امروزی، بسیار مهم است و جایی برای خطا در نصب و راه‌ اندازی آن‌ها وجود ندارد. در طراحی اتاق سرور یا ساخت اتاق سرور بسیار مهم و ضروری است که تجهیزات اتاق سرور به گونه‌ای در نظر گرفته شود که بعد از نصب و راه‌ اندازی، اتاق سرور بتواند حداقل برای ۱۰سال بدون مشکل و ایراد اساسی، کارایی لازم را داشته باشد.

با این حال بازنگری و بهینه‌سازی اتاق سرور در آینده نیز ضروری و لازم است و نباید آن را به حال خود رها کرد! طراحی یک اتاق سرور استاندارد نیازمندی‌های متعددی دارد که در ادامه تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد . 

تهویه و کولینگ اتاق سرور


تهویه و کولینگ یا سرمایش اتاق سرور یکی از تجهیزات اتاق سرور است که یکی از عوامل مهم در پیاده‌سازی اتاق سرور استاندارد است. اتاق‌ سرور و یا دیتاسنتر بخش‌هایی هستند که به دلیل قرارگیری سرورها و یا قرارگیری حجم بسیار زیادی از قطعات الکترونیک گرمای زیادی تولید می‌نمایند این گرما متناسب با تعداد رک‌های قرار گرفته در اتاق سرور افزایش می‌یابد و به همین دلیل خنک کردن اتاق های سرور با ظرفیت‌های مختلف و یا با تکنولوژی‌های متفاوتی با توجه به میزان بار برودتی آن‌ها تعیین می‌شود.

برخی از دیگر خدمات شبکه تک دیتا


راه اندازی شبکه


تک دیتا در زمینه خدمات و راه اندازی شبکه، مشاوره رایگان انواع شبکه‌های کامپیوتری، خدمات پشتیبانی شبکه و … خدمات گسترده‌ای به مشتریان خود ارائه می‌دهد. پیاده‌ سازی شبکه‌های کامپیوتری و همچنین نصب و راه اندازی شبکه‌های درون سازمانی، با کیفیت بالا و ایمنی بیشتر از همیشه را به ما بسپارید

پشتیبانی شبکه


هدف اصلی از پشتیبانی شبکه، نگهداری تجهیزات سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری شبکه و یا به عبارتی پشتیبانی با رعایت اصول و استانداردها می‌باشد. کارشناسان ما از سیستم‌ها و تجهیزات به گونه‌ای نگهداری می کنند که شرکت‌ها کم‌ترین مشکلات در این بخش را داشته باشند.

تجهیزات شبکه


تک دیتا در زمینه مشاوره خرید تجهیزات شبکه همراه شما خواهد بود . تک دیتا وارد کننده محصولات اورجینال سیمون می باشد . با توجه به تنوع کالا های شبکه و عدم اطمینان از تجهیزات اورجینال تک دیتا توانسته رضایت مشتریان را با  عرضه تجهیزات اصل و تحویل به موقع کالا جلب کند.

نصب دوربین مداربسته


امروزه استفاده از دوربین مداربسته و سیستم‌های حفاظت تصویری در ادارات، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و … تبدیل به یکی از نیازهای اولیه و اساسی است‌‌‌‌‌‌. این تجهیزات می‌توانند به صورت نِسبی امنیت اولیه برای کسب‌‌و‌‌کاری که هزینه‌های سنگین مادی و معنوی برای صاحبان آن داشته است ایجاد کنند.

کنترل تردد یا سیستم‌های کنترل دسترسی


امروزه دستگاه های کنترل تردد براي كنترل و مانيتور كامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شركت ها و سازمان ها و موسساتی است كه با تعدادي پرسنل سر و كار دارند. اين نياز با افزايش تعداد پرسنلی كه بايد مديريت شوند، رشد خواهد كرد. سیستم کنترل تردد جهت نظارت بر ورود و خروج های یک مجموعه از جمله اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد.
این سیستم در همه اماکن قابل استفاده بوده امکان کنترل ورود و خروج یا دادن مجوز دسترسی، اعلام خطر، باز و بسته کردن درها و … را بر عهده دارد.

از این سیستم می توان برای سایر مکان های عمومی، حضور و غیاب، سیستم های مالی ، رستوران و غیره نیز استفاده کرد. در هر مجموعه ایی که یک سیستم کنترل تردد وجود داشته باشد. این امکان وجود دارد که بتوان تمام ورود و خروج افراد را زیر نظر داشت. این امر به راحتی به وسیله یک نرم افزار اکسس کنترل قابل انجام می باشد. در برخی از سیستم های اکسس کنترل به دلیل داشتن سیستم وب سرور داخلی این امکان وجود دارد که بتوان از راه دور به دستگاه متصل شد و به تنظیمات دستگاه دسترسی داشت.

سیستم کنترل تردد خودرویی یا سیستم پارکینگ نیز جزوی دیگر از سیستم های کنترل تردد می باشد.سیستم کنترل تردد پارکینگ شامل دستگاه های اکسس کنترل بوده و می تواند کنترل ورود خروج خودروها را بررسی نماید.

تابلو برق اتاق سرور


 تابلو برق محفظه‌ای یا کابینتی است فلزی که تجهیزات کنترلی در آن نصب شده و ارتباط الکتریکی توسط هادی‌ها برقرار شده و محفظه آماده بهره برداری می شود .
تابلوی برق به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات اتاق سرور و مجموعه‌ای که در آن یک یا چند وسیله قطع و وصل همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظتی، تنظیم کننده و غیره ؛ به منظور ایجاد ارتباطات لازم بین آنها و سایر تجهیزات خارج از تابلو می باشد .

کنترل خطوط ورودی و خروجی برق و برق اضطراری، همچنین لزوم مانیتور کردن جریان و ولتاژ خطوط استفاده از تابلو برق را الزامی می‌سازد. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت‌متر و آمپرمتر دارای یک سری کلیدهای مینیاتوری بوده که جهت جریان و وضعیت ولتاژ را کنترل می‌نماید همچنین توسط این کلید‌ها قادر خواهیم بود تا برق قسمتی از سازمان را روی برق شهر Set کنیم و یا می‌توانیم آن را به UPS مرتبط سازیم.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره انواع تابلو برق از جهت محل نصب و کارایی به تابلو برق و انواع مختلف تابلو برق و تجهیزات مراجعه کنید.

کف‌پوش یا اپوکسی


اپوکسی ماده‌ای پلیمری است که در ابتدا به حالت مایع است و سپس با کمک واکنش‌های شیمیایی تبدیل به ماده‌ای جامد می‌شود. اپوکسی پوششی از جنس پلیمر است که روی بتن یا موزاییک در لایه‌های مختلف در کف اتاق سرور اجرا می‌شود.

در طراحی و ساخت یک دیتاسنتر یا مرکز داده یا اتاق سرور جدید یا تبدیل و به‌روزرسانی یک مرکز داده قدیمی به استانداردهای جدید، سرمایه‌گذاری روی نوع کف‌پوش، به کنترل محیط و محافظت از تجهیزات کمک شایانی می‌کند. اگر اتاق سرور یا دیتاسنتر شما دارای کف‌پوش بتنی باشد نصب این کف پوش یک گزینه اقتصادی خواهد بود که مزایای فراوانی را به همراه خواهد داشت.

درباره کف پوش و اپوکسی اینجا بیشتر بخوانید.

دیوار کاذب اتاق سرور


دیوارهای خشک بنا به تعریف پانل های جدا کننده ای هستند که باربر نیستند و تنها وزن خود را تحمل میکنند و معمولاً ضخامتشان بین ۸ تا ۱۵ سانتیمتر است این دیوارها برای جداسازی قسمتهای داخلی اتاق سرور و یا پوشش روی دیوارهای ماسونری قرار می گیرند و در واقع در قسمت پیرامونی بنا واقع می شوند. دیوارهای جداکننده اتاق سرور دیوارهایی غیر باربر هستند که شامل یک سری قاب های فلزی بوده که صفحات گچی به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن نصب می شوند.

سطح این صفحات به وسیله بتونه و نوار مربوطه درزگیری شده، به طوری که در انتها یک سطح یکپارچه و بدون درز خواهیم داشت که قابلیت رنگ آمیزی و یا هر نوع پوشش نهایی دیگر را خواهد داشت. دیوارهای کناف در واقع یک راه حل ساده و کامل برای جدا کننده ها در فضاهای اداری، تجاری و مسکونی و … می باشد.

این ساختار دارای ویژگی هایی به شرح زیر می باشند:
• سرعت اجرایی بالا همراه با پرت کم مصالح و در نتیجه صرفه جویی در نیروی کار و مصالح مصرفی.
• قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده که تغییرات آتی معماری بنا را بسیار آسان می کند.
• کاهش جرم ساختمان که نتیجه استفاده از جداکننده هایی با وزن 25 تا 35 کیلوگرم می باشد و مقاومت در برابر خطرات ناشی از زمین لرزه.
• افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان ها
• قابلیت اجرای مطابق با معیارهای فنی مورد نظر طراحان

درب ضد حریق اتاق سرور


درب ایمنی ضد حریق روکش استنلس استیل یا با روکش کربن نیز جزو تجهیزات اتاق سرور است که امروزه نقش مهمی در دیتاسنتر و اتاق سرور موتورخانه و سازمان ها را بازی میکنند.
پایش شرایط محیطی در اتاق سرور و دیتاسنتر برای از کار نیفتادن موتور خانه سازمان ضروری می باشد.
خارج شدن درجه دما و رطوبت از محدوده استاندارد از اصلی ترین دلایل بروز مشکل از کار افتادن تجهیزات IT می باشد، لذا به کار گیری ابزار های حرفه ای مانیتورینگ (پایش) محیطی از الزامات اصلی در مدیریت فناوری اطلاعات می باشد.

اطلاعات فنی درب ایمنی ضد حریق:
این درب بر اساس استاندارد B.S ساخته و آزمایش شده است.
نمای روی کار درب مناسب محیط های اداری و صنعتی
عایق بندی لایه میانی به وسیله مواد خاص
دارای پوشش تاخیر انداز آتش
Fire Retardant Coatings
با نرخ آتش های hr , 1/2 hr ,1 hr, 1/2 hr 2 جهت بالا بردن ضریب مقاومت در برابر حرارت
درب ایمنی دیتاسنتر مخصوص اتاق سرور با روکش MDF گرما تورمی

درب ایمنی دیتاسنتر مخصوص اتاق سرور:
بدنه دو لایه ورق MDF 8mm دو طرف درب 2 لایه ورق MDF 8mm گرما تورمی رویه درب با لمینت PVC
هسته تلفیقی شامل سازه فولادی به همراه ورق فولادی 1mm فرم داده شده
پوشش داخلی پشم سنگ از نوع سخت RS
شامل قفل مولتی سیستم 14 زبانه Kale ترک و قفل تردد
قفل الکتریکی CISA داخل چارچوب قابل تجهیز به انواع سیستم تردد
درب بند اتوماتیک از نوع ضد حریق
امکان جاسازی شیشه دید مخصوص دوجداره سکوریت
لاستیک دودبند و درزبند ضد حریق سیلیکونی با مقاومت 350 درجه گرمایی

کف-کاذب

کف کاذب اتاق سرور


به دلیل وجود انواع کابل‌ها و تجهیزات شبکه ، کابل‌های برق، قرارگیری سیستم‌های خنک‌کننده ،همچنین وجود تأسیسات و تجهیزات اعلام و اطفاء حریق و تجهیزات موردنیاز دیگر در اتاق سرور،وجود کف کاذب می‌تواند بهترین راه‌حل مناسبی باشد.
در انتخاب کف کاذب باید مباحث استانداردهای مختلف را در نظر گرفت، این امر برای اتاق سرور و مراکز داده (دیتاسنتر) حساسیت‌های بیشتری دارد و توجه به استانداردها بسیار ضروری است زیرا طراحی اتاق سرور استاندارد علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌تواند امنیت تجهیزات را نیز به دنبال داشته باشد.
کف کاذب استفاده‌شده برای اتاق سرور باید دارای دوام و مقاومت بالا در برابر حریق ، رطوبت ، جریان الکتریسیته، و وزن بالا باشد و با شرایط محیطی نیز سازگار باشد.
جهت انتخاب تخصصی ساخت و نصب مرکز داده و اتاق سرور سازمان خود با کارشناسان واحد فنی شرکت تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

سقف کاذب اتاق سرور


با توجه به لزوم لوله کشي جهت سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق و لوله هاي گالوانيزه جهت عبور کابل‌هاي سيستم روشنايي، دوربين هاي مدار بسته و نصب روشنايي ، لازم است که مرکز داده یا اتاق سرور مورد نظر داراي سقف کاذب اتاق سرور باشد.به اين منظور مي‌بايست در ارتفاعي مناسب پايين تر از سقف اصلي،سقف کاذب اتاق سرور اجرا گردد.

به اين ترتيب که با توجه به ابعاد نهايي اتاق سرور، قاب کناره ديوار کاذب اتاق سرور توسط صفحات گچي کناف (همجنس با کناف ديوارها) دور تا دور اتاق سرور اجرا می گردد بطوريکه فضاي باقيمانده به صورت شبکه کامل ۶۰*۶۰جهت اجراي تايل هاي سقف کاذب اتاق سرور باقي بماند.

مشخصات سقف کاذب اتاق سرور عبارتند از :
• تایل های سقف کاذب اتاق سرور بايد عايق صدا باشند
• تایل های سقف کاذب اتاق سرور بايد مقاوم در برابر حریق و رطوبت باشند
• استفاده از رنگ روشن در سقف کاذب اتاق سرور
• استفاده از نگهدارنده ها براي تایل سقف کاذب اتاق سرور
• امکان جابجايي آسان تایل های سقف کاذب اتاق سرور

در این ساختار می توان از انواع صفحات موجود مانند صفحات سوراخ دار (آکوستیک) و ضد حریق از جنس مینرال (MINERAL) مواد معدنی استفاده کرد .
سازه های سپری شکل با فاصله محور تا محور 600mm جزء اصلی این ساختار را تشکیل می دهد که به وسیله آویز قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می گردد.

لدر و سینی کابل


از لدر و سینی کابل نیز می توان به عنوان تجهیزات اتاق سرور نام برد. این تجهیزات جهت انتقال کابل شبکه و کابل های برق از نقطه ورود به اتاق تا محل چیدمان رک و یو پی اس استفاده می شود.

لدر ها و سینی ها بنا به محدودیت های اتاق سرور و چیدمان رک ها ممکن است از بالای سقف کاذب و یا از زیر کف کاذب و یا حتی از پشت دیوار های کاذب عبور کنند . لدر ها از جنس ورق گالوانیزه و سینی ها از جنس ورق گالوانیزه و یا پی وی سی تشکیل شده اند .
سینی کابل و لدر یکی از بهترین روش ها و ابزارهای هدایت حجم انبوهی از کابل ها میباشد. از آنجایی که اتاق سرور و مراکز کنترل مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی و سرورها بوده لذا مقدار کابل ها در این مراکز نیاز به مسیر دهی مناسب و استاندارد دارد. از این رو از سینی کابل و لدر با توجه به حجم کابل کشی و مقدار تجهیزات قبل از اجرای کف کاذب استفاده می گردد.

اجزای تشکیل دهنده سینی کابل و لدر:
خم افقی ۹۰ درجه لدر کابل
چهار راه افقی لدر کابل
سه راه افقی لدر کابل
تبدیل افقی لدر کابل
لدر مستقیل لدر کابل
خم عمودی لدر کابل
ساپورت یا تکیه گاه لدر و سینی
مقسم لدر
کاور لدر و اتصالات

دوربین مداربسته


دوربین مداربسته به عنوان اصلی ترین تجهیزات اتاق سرور استاندارد، مورد نیاز همه محیط های این چنینی است.نصب دوربین مدار بسته به صورت آشکار هم به واسطه حضور فیزیکی دوربین مدار بسته از ناهنجاری جلوگیری کرده و هم حس امنیت را در بین ارباب رجوع و پرسنل ایجاد میکند چرا که همه می دانند در صورت بروز هر اتفاقی همه چیز قابل پیگیری و کنترل است.

دوربین‌ها بسته به نوع کاربرد آن‌ها و شرایط جغرافیایی و فیزیکی محل، انتخاب و نصب می‌گردند.

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور


امنیت و محافظت فیزیکی از سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد . سالانه میلیاردها ریال هزینه برای خرید سرور و دستگاه‌های تجمیع اطلاعات و تجهیزات اتاق سرور در دیتاسنتر ها و مراکز داده صرف شده که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر اهمیت تر کرده .

از اینرو حفاظت و ایمنی در برابر حریق در اتاق سرور اهمیت بسزایی دارد. در دیتاسنترها مجموعه کابلها لوازم الکترونیکی تابلوهای برق و سیستمهای سرمایشی مختلفی به کار رفته  که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از آنها  محافظت شوند.

وجود یک سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق نه تنها سبب می شود تا مدیر اتاق سرور در شرایط عادی هم به راحتی اتاق سرور را ترک نماید و در زمان‌های عدم حضور با خیال راحت به امور شخصی بپردازد همچنین در زمان‌های حضور وظیفه محافظت از نفرات و اشخاص را در اتاق برعهده می گیرد تا در زمان بروز بحران با عکس العمل به موقع از بروز آتش به نقاط دیگر و آسیب بیشتر جلوگیری نماید.

UPS (خدمات نصب و راه اندازی)

در زمانی که برق اتاق سرور قطع می شود تنها دو گزینه پیش روی ماست: پس از قطع برق تجهیزات اتاق سرور را خاموش نماییم. از منبع برق جایگزین برای روشن نگه داشتن تجهیزات استفاده نماییم.در هر صورت یک باتری پشتیبان به نام ” منبع تغذیه ” یا همان UPS مورد نیاز است.

دستگاه UPS فرصت چند دقیقه ای مهم را در اختیار ما قرار می دهد تا تجهیزات را بدون از دست رفتن اطلاعات و هرگونه آسیب جدی نرم افزاری و سخت افزاری خاموش نماییم و یا منبع برق جایگزین که معمولا یک ژنراتور است را وارد مدار نماییم؛

تجهیزات مرتبط با یو پی اس این امکان را دارند که در صورت قطع برق به مدت طولانی و عدم وجود نیروی برق جایگزین سرورها را بطور خودکار و بدون از دست رفتن اطلاعات خاموش کنند. در صورت وجود ژنراتور لازم است ژنراتور بکار رفته جهت تغذیه اتاق سرور برق خروجی با موج سینوسی و فرکانس ۰٫۵ ± ۵۰ هرتز تولید نماید و از UPS های با قابلیت دبل کانورژن (تبدیل برق هم در ورودی و هم در خروجی ) استفاده شود.

شرکت تک دیتا با تجربه انجام انواع پروژه های استانداردسازی اتاق سرور و طراحی و اجرا انواع اتاق سرور و مراکز داده می تواند شما را در خرید و اجرای تجهیزات اتاق سرور همراهی کند تا بهترین انتخاب پیش روی شما باشد.