pdu

PDU یا Power Distribution Unit


با توجه به افزایش سرورها و تعدد تجهیزات شبکه در مراکز داده و اتاق های سرور استفاده از PDU ها امری ضروری درجهت مدیریت ظرفیت برق مصرفی تجهیزات شبکه است. PDU نوعی پاورماژول است که به صورت شبکه ای کار می کند. این دستگاه دارای یک ورودی برق می‌باشد که هر ورودی قابلیت اتصال برق ۲۲۰ واتی ۵۰Hz را دارا می باشد.
خروجی‌های دستگاه دارای فیوزهای مجزای ۱۰A می‌باشند. قابلیت شبکه بودن PDU باعث میشود که از طریق شبکه یا اینترنت این امکان وجود داشته باشد تا هر یک از خروجی‌های این دستگاه مورد بازرسی وکنترل قرار بگیرد.

PDU  یا Power Distribution Unit دستگاهی است که جهت مدیریت توزیع برق از آن استفاده می شود. این دستگاه که یک ورودی و خروجی های متعدد برق دارد، اغلب در داخل Rack و جهت تغذیه برق سرورها و تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.
با استفاده از دستگاه PDU می‌توان خروجی‌های دستگاه را به ‌صورت امن از طریق شبکه به‌ وسیله‌ی  WiFi، Internet و Intranet کنترل نمود. دستگاه پی دی یو را می‌توان از طریق نرم‌افزارهای مختلف کنترل نمود. استفاده از نرم‌افزار اختصاصی موجب اطمینان از امنیت ارتباطی دستگاه برروی اینترنت یا شبکه‌های وایرلس می‌شود.
استفاده از LED های نمایشگر در این دستگاه، فعال بودن هر خروجی را به‌طور مجزا و مشخص بودن تغذیه‌ی آنها از طریق هریک از ورودی‌ها را نمایش می‌دهند.

هر PDU به صورت معمول به دو اتصال به سوئیچ برای اطمینان از عدم قطعی احتیاج دارد.

PDU

برخی مزایای استفاده از PDU

توسط دستگاه PDU میتوان قبل از خرابی تجهیزات به علت افزایش بار، توسط مکانیزم به کار رفته در آن باخبر شد و از اتفاقات دیگر جلوگیری کرد.
PDU این امکان را می دهد که برنامه ای برای خاموش و روشن کردن تجهیزات متصل به آن ایجاد و برنامه ریزی کرد.
در بعضی از مدلهای PDU صفحه نمایشی قرارگرفته است که مقدار ورودی خروجی برق  و شاخص های مربوطه مشخص شده است و می توان در یک پروتکل امن آن را مدیریت کرد.
به علت پشتیبانی پروتکل SNMP توسط بسیاری از دستگاه های پی دی یو ، این امکان وجود دارد که توسط کنترلرهای نرم افزار و ابزاری مانند Hyper terminal و با استفاده از MIB ارائه شده توسط کمپانی سازنده، عملکرد دستگاه را تحت نظارت قرار داد.

PDU

PDU هوشمند

هنگامی که بحث مدیریت تخصیص فضای فیزیکی دیتاسنتر مورد بحث قرار می گیرد باید محاسبات دقیقی را انجام داد. ارائه دهندگان خدمات فیزیکی، پهنای باند و زیرساخت، برق را مدیریت می کنند و این در حالی است که اجاره کننده ها سرورها را اداره و مدیریت می کنند. هیچ همپوشانی بین این دو کار وجود ندارد.
پس از این ماجرا، برق هوشمند پا به میدان گذاشته و همه چیز را تغییر خواهد داد.
بسیاری از سیستم های مدیریت تخصیص فضا از سیستم هوشمند و ماژول توزیع برق استفاده می کنند تا به طور مداوم مقدار تغییرات در  معیارهای مصرف برق را بررسی کنند که پس از آن می توانند با مشترکان به اشتراک بگذارند. نتیجه این اقدام ارائه این مستندات دقیق برای اهداف دیگر  را به همراه دارد. اقداماتی که می تواند در برآورد هزینه و نوع مصرف در کسب و کارها بسیار استراتژیک باشد.

فرصت های صرفه جویی هزینه

مانیتورینگ راه دور برق می تواند فرصت ویژه ای برای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه ها می باشد. با استفاده از این دستگاه ها می توان مقدار مصرف برق را اندازه گیری کرد و برای ساخت سرورها و دیتاسنترهای جدید از این آمار استفاده نمود.
امکان غیر فعال سازی از راه دور PDU یک عامل ارزش افزوده برای کاربران است، که از طریق مدیریت مصرف برق، صدها دلار را به صورت سالیانه برای آن ها پس اندازمی کند.

با توجه به حجم بالای دستگاه های نصب شده در رک ها و اهمیت بالای تامین نیروی برق مصرفی این دستگاه ها و باتوجه به عدم نیاز به کنترل از راه دور دستگاه‌های نصب شده در Rack و به منظور پاسخگویی به نیاز مدیران محترم  IT شرکت TEK DATA اقدام به تولید دستگاه PDU با آخرین استانداردهای روز دنیا و کیفیت بالا نموده است.
مکان استفاده از این دستگاه دراتاق سرور و دیتا سنترها و تجهیزات مخابراتی و صوتی و تصویری و مصارف دیگر وجود دارد و ما با افتخار تولید کننده ایرانی این دستگاه هستیم.